İş

Bursa Food Point Alım Heyeti Programı Yabancı Alıcılarla Buluştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Ticaret Bakanlığı desteğiyle düzenlediği ‘Bursa Gıda Noktası’ satın alma heyeti programında, Bursa gıda sektörü temsilcileri 30 ülkeden 200’e yakın yabancı alıcıyla buluştu. Etkinlikte 2 gün boyunca binin üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en çok UR-GE Projelerini yürüten kurumlarından biri olan BTSO, şubelerinin ihracatını artırmak için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İşlenmiş gıda ve dondurulmuş gıda segmentlerine yönelik yürütülen UR-GE projeleri çerçevesinde Bursalı firmalar, bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Bursa Food Point” satın alma heyeti etkinliğinde yabancı alıcılarla buluştu. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde 30 ülkeden yaklaşık 200 yabancı alıcının katılımıyla binin üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

“Food Point sektöre güç katıyor”

BTSO Beslenme Kurulu Lideri Burhan Sayılgan, Food Point programına yurt dışından değerli alıcıların geldiğini belirtti. Alım heyetinin sektörün ihracatına değerli katkı sağladığını vurgulayan Sayılgan, “Türkiye’nin önemli gıda üretim merkezlerinden biri olan Bursa, potansiyelini ihracata yansıtıyor. Sektörümüz UR-GE projeleriyle ciddi iş bağlantıları kuruyor. Alım heyeti programında Bursalı firmalarımız iki gün boyunca 1.000’in üzerinde kişiyi ziyaret etti. “İkili iş toplantısı yaptı. Gelecek yıl düzenleyeceğimiz organizasyon için çalışmalarımıza ara vermeden başladık. BTSO olarak firmalarımıza destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Birçok ülkeden alıcılarla buluştuk”

Food Point iştiraklerinden Hacı Hasan Oğulları firmasının sahibi Yüksel Aktaş, BTSO’nun düzenlediği satın alma heyetinde 30’dan fazla ülkeden yabancı alıcıları ağırladıklarını söyledi. Organizasyondan dolayı BTSO Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Burkay ve ekibini tebrik ettiğini belirten Aktaş, “Standlarımızı ziyaret ederek Bursa’nın birbirinden güzel ürünlerini deneyimlediler. Suudi Arabistan, Katar, Umman, İsviçre gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerle buluştuk. ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de müşterilerimizi fabrikamıza davet ettik. “Güvene dayalı alışveriş yapmalarını sağladık. Bu organizasyonların büyüyerek devam etmesini istiyoruz.” dedi.

“İngiltere, İtalya ve Dubai’den sipariş aldık”

Food Point organizasyonuna katılan firmalardan Eraslan Meşrubat yetkilisi Ender Eraslan, Food Point satın alma heyetinin firmalarına değer kattığını söyledi. Etkinlikte İngiltere, İtalya ve Dubai’den sipariş aldıklarını belirten Eraslan, “Bizim için harika bir organizasyon oldu. Farklı ülkelerden gelen alıcılara ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. Alım heyeti de fuara ciddi katkı sağlayacak. Şirketimizin ihracatı.” söz konusu.

Bursa Food Point’e Almanya, İsviçre, Balkan ülkeleri, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan başta olmak üzere gıda sektörünün ana hedef pazarlarından değerli alıcılar katıldı.

Organizasyona İsviçre’den katılan Murat Hoş, Food Point tarzı programların ülke ihracatına katkısının yüksek olduğunu belirterek, “Food Point kapsamında İsviçre’den 15’e yakın büyük firmayla Bursa’ya geldik. Heyet, heyetteki firmalarımız açısından çok faydalı oldu, önümüzdeki yıllarda da devam edecek.” “Böyle devam etmesini diliyorum. Bursa, Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi odasına sahip bir şehir. BTSO ile iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.” söz konusu.

“Yeni ticari anlaşmaların ilk adımlarını attık”

Food Point organizasyonuna katılan yabancı alıcılardan Rosproduct firma yetkilisi Irina Markova, Bursa’ya ilk kez geldiklerini ve burayı çok beğendiklerini söyledi. Etkinlik öncesinde Bursa gıda sektörüyle ilgili araştırma yaptığını belirten Markova, “Alanımızda hizmet veren firmalarla verimli görüşmeler yaptık. Burada tanıştığımız firmalarla iletişim halinde kalarak yeni ticari anlaşmalar yapmayı hedefliyoruz.” söz konusu.

“Gelecek yıl yine burada olacağız”

OKSO Firma yetkilisi Dordan Spomenko, ikinci kez Bursa’ya geldiğini söyledi. Üyesi olduğu Sırbistan’ın Voyvodina Ticaret ve Sanayi Odası ile BTSO arasında iyi ilişkiler bulunduğunu belirten Spomenko, “Food Point’e önümüzdeki yıl tekrar katılmayı planlıyoruz. Türkiye’de daha önce çalıştığımız firmalar var. Ancak daha önce Bursalı bir firmayla iş yapmadık. “Burada ciddi toplantılarımız oldu. Gerekli anlaşmaları yaptıktan sonra bazı firmalarla iş yapacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Organizasyona Moldova’dan katılan Panilino firma temsilcisi Serghei Josan, Bursa’da çok sıcak karşılandıklarını ve önümüzdeki günlerde tanıştıkları firmalarla iş yapmayı düşündüklerini söyledi. -BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu