Haber

Batı Afrika, Nijer darbesine müdahale etmeye hazır değil

Batı Afrika, darbe sonucu iktidarı ele geçiren Nijer’de geniş çaplı bir müdahaleye hazır değil. Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere, bölgesel birlik olan ECOWAS’ın (Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu) üyeleri, Nijer’deki askeri cuntaya karşı tam ölçekli bir müdahale düzenlemeye hazır değildi.

Geçen ay, 15 ulustan oluşan bölge derneği ECOWAS, Nijer’deki darbecilere karşı devrik Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’u geri getirmedikleri takdirde yedi günlük bir ültimatom yayınladı. Ancak cunta geri adım atmayı reddetti.

Ültimatomun sona erdiği Pazar günü, Nijer’e sınırı olan ülkelerde herhangi bir silahlı müdahale veya seferberlik belirtisi yoktu.

Adı açıklanmayan bir ECOWAS ülkesinden üst düzey bir komutan, WSJ’ye yaptığı açıklamada, bloğun tam ölçekli bir operasyona hâlâ hazır olmadığını söyledi. “Şimdilik böyle bir askeri harekata girişmeden önce birliklerimizin gücünü artırmamız gerekiyor.”

Gecikme, iki bölge ülkesi Burkina Faso ve Mali’nin Nijer’e herhangi bir askeri müdahalenin “savaş ilanına eşdeğer olacağı” uyarısında bulunduğu bir zamanda geldi.

Bu arka plana karşı komutan WSJ’ye, ECOWAS’ın ekonomik yaptırımlarla Nijer’deki cuntaya baskı uygulamaya devam edeceğini ve Afrika Birliği gibi diğer uluslararası örgütleri kısıtlamalara dahil etmek için harekete geçeceğini söyledi.

Nijer’deki darbe, 26 Temmuz’da Bazoum ve ailesinin başkanlık muhafızları tarafından gözaltına alınmasıyla gerçekleşti ve ABD, Fransa, AB ve Rusya dahil olmak üzere uluslararası düzeyde kınandı. Ortada iktidarı ele geçiren kümenin sözcüsü Albay Amadou Abdramane, darbenin “kötüleşen güvenlik durumu ve kötü yönetimiyle bilinen rejimi sona erdirmeyi amaçladığını” belirtti. Cuntanın geçici hükümetine şu anda 2011’den beri başkanlık muhafızlarının başında bulunan General Abdourahamane Tchiani başkanlık ediyor.

Bölgesel gerilimler tırmanırken, Nijerya cuntası olası herhangi bir müdahaleye “durup savaşacaklarını” ve ülkenin havaalanını “bir sonraki duyuruya kadar” kapatacaklarını ve herhangi bir ihlalin “güçlü ve acil bir yanıtla” karşılanacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu