Ekonomi

Binayı depreme karşı güçlendirmenin veya binayı yıkıp yeniden inşa etmenin İstanbullulara maliyeti nedir?

Riskli binalarda yaşayan İstanbulluların en büyük endişesi, beklenen Marmara depremine karşı kendilerini nasıl koruyacaklarıdır. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından İstanbullular yaşadıkları binaların risk durumlarını araştırmaya başladı. İşte riskli binaları güçlendirmenin veya yıkıp yeniden yapmanın maliyeti…

Binaları Güçlendirme Maliyeti

Yapılan kontroller sonucunda binanın riskli olduğu tespit edilirse yıkım yerine güçlendirme çalışması yapılmasına karar verilebilir. Güçlendirme çalışması için tüm kat maliklerinin 5/4’ünün güçlendirme yapılması gerektiğine ilişkin talebi veya mahkeme kararı olması gerekir.

Kural, binanın güçlendirmeye uygun olup olmadığını gösteren bir teknik rapora sahip olmaktır. Bina için en uygun güçlendirme modeli belirlenir ve bu modele göre maliyet belirlenir. Maliyeti değiştiren bilgiler:

– binanın yaşı,

– Proje ve imar durumu,

– Nasıl kullanılır,

– Zemin analizi.

Binanın mevcut durumu tespit edildikten sonra yapılacak maliyet daire başına 5.000 TL ile 900.000 TL arasında değişebilmektedir. Sarsıntı Güçlendirme Derneği (DEGÜDER), bina güçlendirme maliyetinin daire başına 250.000 TL civarında olduğunu belirtiyor.

Takviye maliyetinin üretim maliyetinin %40’ını geçtiği durumlarda imalat seçeneği tercih edilmelidir.

Binayı Yıkma ve Yeniden Yapma Maliyeti

Farklı kentsel dönüşüm firmalarının uyguladığı fiyat politikaları, kentsel dönüşüm maliyetleri açısından farklılık gösterebilmektedir. Kentsel dönüşüm maliyetlerini belirleyen farklı değişkenler bulunmaktadır. Bunlar:

– Projenin büyüklüğü,

– Kullanılacak ekipmanın kalitesi,

– Binanın konumu,

– Yapılacak işlemlerin kapsamıdır. Tüm bu değişkenlere bağlı olarak ortaya çıkacak maliyet değişkenlik gösterebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Yenileme Projesi ile riskli konutları dönüştürüyor. 1999 yılından önce inşa edilen özel mülkler, devlete bağlı KİPTAŞ aracılığıyla inşa ediliyor. Buna göre İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılan binaların ortalama metrekare maliyeti 14.000 TL. Bu rakam 100 metrekarelik bir daire için 1 milyon 400 bin TL’lik bir maliyetin ortaya çıkacağını gösteriyor.

Riskli olduğu anlaşılan yapıların yıkılması için üçte iki çoğunluk yeterlidir. Riskli binanın yıkılmasının ardından devlet, mülk sahiplerine 18 aya kadar kira yardımı sunuyor. Kentsel dönüşüm sürecinde devletin uyguladığı kredi faiz katkıları da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu