Teknoloji

BIST şirketlerinden güncel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Ünlü Yatırım Holding A.Ş. (UNLU)

Ünlü Yatırım Holding, bilişim, bilgi işlem, mobil uygulama, elektronik pazar yeri ve işletim sistemi yazılım geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere bir bağlı ortaklık kurulması kararı aldı.

Escar Turizm Taşımacılık Ticaret A.Ş. (ESCAR)

Escar Filo, Mint Elektrikli Araç Teknolojileri paylarının kalan %50’sinin de ilgili pay sahiplerinden devralınmasına karar verdi. Bu devir ile birlikte almış olduğu lisans uyarınca elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonları kurma ve yönetme faaliyetlerini yürüten, Mint Elektrikli Araç Teknolojileri A.Ş.’nin %100 hissedarı olduğu Teknovus Şarj Teknolojileri A.Ş. de grup şirketlerine dahil oldu.

Arsan Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş. (ARSAN)

Arsan Tekstil, Uzay ve havacılık sektöründe faaliyet göstermek üzere, TUSAŞ-KMTSO Ortaklığında kurulmasına karar verilen ve sermayesi oluşacak talebe göre belirlenecek olan KM Uzay Ve Havacılık Anonim Şirketi ünvanlı şirketin sermayesine iştirak etmek için kurulacak olan; KMTSO Teknoloji Anonim Şirketi’ne 14.000.000 dolar ile iştirak edilmek üzere ön başvuruda bulunulmasına karar verdi.

VBT Yazılım A.Ş. (VBTYZ)

VBT Yazılım A.Ş., Türkiye’de yerleşik Bir Özel Banka’dan “Ana Sistem Arşiv Altyapı Sistemi ve Tape Yönetim Sistemi Yazılımı” konusunda siparişi aldı. Siparişin toplam bedeli 533.871 dolar olarak bildirildi.

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (NUGYO)

Nurol GYO, Ödül İstanbul Projesi’nde yer alan konut niteliğindeki, 30 adet bağımsız bölümün satın alınması için toplam 197.000.000 TL (KDV Dahil) bedel karşılığında Özyurtlar ile bir ek protokol akdedilmesine karar verdi.

Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKMGY)

Akmerkez GYO, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-14.1 sayılı Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği hükümleri çerçevesinde düzenlenen finansal tablolarımızda yer alan 496.547.351,00 TL tutarındaki dönem karından:

1.863.200,00 TL’lik kısmının 1. kar payı olarak ortaklara nakden dağıtılmak üzere ayrılmasına,

Böylece ortaklara dağıtılacak olan 1. ve 2. Kâr payları toplamının 289.541.280,00 TL olarak (1,00 TL nominal değerli paya isabet eden kar payı tutarı brüt=net 7,77 TL, kar payı oranı brüt=net %777) tespit edilmesine ve kâr payları toplamının 17.04.2024 tarihinde nakden dağıtılmasına karar verdi.

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR)

Kontrolmatik, iştiraki Mint Elektrikli Araç Teknolojileri A.Ş.’nin sermayesinde sahip olduğu paylarının tamamının (%40) 26.000.000 TL bedel ile diğer pay sahibi Escar Filo Kiralama Hizmetleri A.Ş.’ye devredilmesine karar verdi ve devir işlemlerini tamamladı.

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GENIL)

SPK, Gen İlaç’ın 30.09.2023 dönemi finansal tablosunu gerekli düzeltilmeleri yaparak en geç bir ay içerisinde tekrar kamuya duyurması kararını verdi.

VBTS kapsamında tedbir getirilen hisseler

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında FMIZP payları 05/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

SAMAT paylarında 05/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu