Teknoloji

Dikkatlerden kaçmadı! Yapay zeka neden bir solcu gibi davranıyor?

Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken yapay zekanın (AI) demokrasideki rolü sorgulanmaya devam ediliyor. “Yapay zeka, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kime oy verecek?” Bu soru, yapay zeka uzmanı Timm Rotter’ın seçmenlerin fikirlerini söz konusu partilerin programlarıyla karşılaştırmasına olanak tanıyan çevrim içi program “Wahl-O-Mat”tan 38 soruyu ChatGPT’ye göndermesiyle Alman basınını meşgul etti.

Rotter’a göre, yapay zeka yanıtlarının yüzde 87’si Alman sol partisi Yeşiller’in fikirlerine yakın sonuçlar verdi.

Bild gazetesinde bu sonuç yüzde 83 olarak çıkarken gazete “Yapay zeka muhafazakarları sevmiyor” başlığını attı ve şu yorumu yaptı:

“Yapay zekalar sandık başına gidebilseydi, Yeşil bakan ve şansölye yardımcısı solcu Robert Habeck’e oy atarlardı. ChatGPT, CDU-CSU’nun (Almanya’nın sağcı, iki kardeş partisi: Hristiyan Demokrat Birliği ve Hristiyan Sosyal Birliğ) yalnızca yüzde 52,6’ya yakınlaştığı muhafazakar programına pek istekli görünmüyor.”

Solcu Die Tageszeitung gazetesi ise “Yapay zeka perspektifinden bakıldığında Almanya’nın ulusal bir para birimine ihtiyacı yok, Avrupa Birliği Ukrayna’yı da birliğe dahil etmeli ve organik tarıma öncelik vermeli” ifadelerini kullanıyor.

ELON MUSK’IN KENDİ YAPAY ZEKASI BİLE SOLA YAKIN DAVRANIYOR

Sağcı Focus gazetesinde teknoloji uzmanı Felix Beilharz başka bir teori öne sürdü. Beilharz da aynı testi uyguladı ve benzer yanıtlara ulaştı. Gazetede “Woke’ karşıtı” milyarder Elon Musk’un üretken yapay zekası Grok bile bu trendi takip ediyor gibi görünüyor.” ifadesi yer aldı.

YAPAY ZEKA NEDEN SOL KESİME DAHA EĞİMLİ

Teknoloji uzmanı Beilharz, “Yapay zekanın sözde ‘zekası’nın onu eğitmek için kullanılan verilerle bağlantılı olması nedeniyle ilerici fikirlere öncelik verdiği” görüşünde.

Beilharz, ABD’nin solcu Kaliforniya eyaletinde birçok teknoloji şirketi kurulduğunu hatırlatarak, bu durumun yapay zekaları yönlendirebileceğini savunuyor.

“SOLCULUK BİR HATA SONUCU” DEDİLER

Bild’in konuyu sorduğu araştırmacı Chan Park şunu iddia ediyor:

“Belki de yapay zeka ‘nefret söylemi’ içermeyen (ya da yazılımcıların öyle olduğunu düşündüğü şeyleri) yanıtlar vermeye teşvik edildiği için, politik olarak sola dayalı yanıtlar formüle etmeye yönlendiriliyor. Yapay zeka eğitim yöntemleri hakkında kesin bilgi olmadan bu hipotezleri doğrulamak mümkün değil. Ancak bunlar sürekli gelişmekte ve çoğu zaman gizli. OpenAI blogunda ‘yönergelerinin yapay zeka eğitimi sırasında hiçbir siyasi oluşumun tercih edilmemesi gerektiğini açıkça belirttiğini’ ve herhangi bir önyargılı tepkinin ‘yapay zeka modelinin özelliklerinin değil, hataların sonucu olduğunu’ iddia ediyor.”

YAPAY ZEKA DİL MODELLERİ SİYASİ TERCİHLERLE DOLU…

ABD basınından Washington Post’ta çıkan bir haberde ise İngiliz Doğu Anglia Üniversitesi’nin 2023 yılında yaptığı bir araştırmaya göre yapay zeka, “ABD’de Demokratlara, Brezilya’da Lula’ya ve Birleşik Krallık’ta İşçi Partisi lehine dikkate değer ve sistematik bir önyargı ortaya çıkardı.

Yine aynı yıl, ABD basınından Technology Review, yapılan ortak bir çalışmayı gündeme getirdi. Buna göre, yapay zeka dil modelleri kelimenin tam anlamıyla siyasi tercihlerle dolu.

KAYNAK: ODA TV | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu