Haber

‘Dolandırıcılarla fotoğraf’ cinayeti sanıklarına indirimsiz müebbet hapis

BURSA’da, arkadaşı Ferdi Dere’yi, WhatsApp durumundan paylaştığı fotoğrafı göndererek, “Ferdi, dolandırıcılarla görüşüp fotoğraf çektiriyor” diye şikayet ettiği babası Yasin Dere’yi (46) kendisine tepki gösterince iş yerine gidip öldüren Burak Can Yıldırım (27) ile Savaş Harman (26) ve Semih Yıldırım (25) ‘Kasten adam öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kararda ‘tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulanmadı.

Olay, geçen yıl ağustos ayında Yıldırım ilçesinde meydana geldi. Burak Can Yıldırım, arkadaşı Ferdi Dere’yi, WhatsApp durumundan paylaştığı fotoğrafı babası Yasin Dere’ye göndererek, “Ferdi, dolandırıcılarla görüşüp fotoğraf çektiriyor” diyerek şikayet etti. Yasin Dere, Yıldırım’a reaksiyon gösterince tartışma çıktı. Burak Can Yıldırım, akrabası olan Semih Yıldırım ve Savaş Harman’ı da yanına alıp konuşmak için Yasin Dere’nin Değirmenlikızık Mahallesi’ndeki iş yerine gitti. Burada taraflar arasında çıkan tartışma çatışmaya dönüştü. Yasin Dere, göğsüne isabet eden 2 kurşunla hayatını kaybetti, oğlu Ferdi Dere, akrabası olan Berkay ve Berat Dere ile Murat Çarcı araçların arkasına saklanarak kurşunlara hedef olmaktan kurtuldu. Olaydan sonra gözaltına alınan 3 şüpheli tutuklanıp, cezaevine gönderildi.

‘FERDİ BİZE ATEŞ AÇINCA, GAYE GÖZETMEDEN ATEŞ ETTİM’Sanıklar hakkında Bursa 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten öldürme’ ve ‘öldürmeye teşebbüs’ suçlarından dava açıldı. Sanıkların yargılanmasına devam edildi. Suçlamaları reddeden sanıklardan Burak Can Yıldırım, eski savunmasını tekrarlayarak, “Ferdi ile sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğrafla ilgili konuştum. Kendisi yaptığımız bu görüşmeyi babasına söylemiş. Bunun üzerine Yasin Dere beni arayarak küfür ve hakaret etti. Alkollü olduğu belli olduğu için olayı büyütmedim. Konuşmak için iş yerine yaklaştığımda Ferdi ve Berkay’ın iş yerinin önündeki araçların ortasında gizlendiğini gördük. Ferdi bize yanlışsız ateş etmeye başladı. Ben de silahımı çıkartıp amaç gözetmeden ateş ettim. Ortamızda kısa uzaklık bulunan Ferdi’yi istesem vurabilirdim. Vurmadım. Daha sonra arkadaşlarımla arabaya binip uzaklaştık. Suçlamayı kabul etmiyorum. Tahliyemi istiyorum” dedi.Savaş Harman ve Semih Yıldırım da suçsuz olduklarını belirtip tahliyelerini istedi.SAVCI MÜTALAASINI TEKRARLADIDuruşmada mütalaasını tekrarlayan savcı, sanıkların ‘kasten öldürme’ suçundan ‘ömür uzunluğu hapis’ cezasına, Ferdi, Berkay ve Berat Dere ile Murat Çarcı’yı ‘öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden 15’er yıldan toplam 60’ar yıl mahpus cezasına çarptırılmasını istedi. Mütalaanın akabinde son kelamları sorulan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek, “Pişmanız, beraatlarımızı ve tahliyemizi istiyoruz” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, toplanan kanıtlar sonucunda Burak Can Yıldırım, Savaş Harman ve Semih Yıldırım’a ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ indirimi uygulamadan taammüden öldürmek hatasından ömür uzunluğu mahpus cezası vererek, tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu