Ekonomi

Euro dolar karşısında toparlanmaya çalışıyor

Washington müzakerelerinde borç tavanına ilişkin herhangi bir sonuca varılmamasına rağmen, geçen hafta yapılan açıklamalarda temerrüde düşmemek için anlaşmaya varılacağı yönünde, dolar endeksi103 seviyesinin üzerine çıkmak avro dolar1.0804 seviyesinde fiyatlanıyor.

ABD Kongresi BütçeOfisi, ABD’nin borç tavanı yükseltilmeden önce Haziran ayının ilk iki haftasında ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeme konusunda “önemli bir risk” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen Öte yandan yaptığı uyarılarda Haziran’ın ilk haftalarını değil, 1 Haziran’ı hedefliyor. Yellen’e göre hükümetin yeterli vergi geliri elde etme olasılığı oldukça düşük.

Yellen “Vergi tahsilatları ve harcamaları konusunda her zaman bir miktar belirsizlik vardır, bu yüzden bundan kesinlikle emin olmak zor, ancak benim değerlendirmem, tüm faturalarımızı öderken 15 Haziran’a kadar gelme ihtimalinin oldukça düşük olduğu yönünde.”söz konusu.

Avrupa yakasında ise geçen hafta açıklandı. Almanya Üretici Fiyat Endeksi Euro için beklenenden daha yüksek fiyatlı olumlu etki. Hala Avrupa Merkez BankasıYetkililer şahin duruşlarını sürdürüyor ve Haziran ayında 25 baz puan daha artırması bekleniyor.

EUR/USD bazında ise tüm bu bakış açıları doğrultusunda euro cazibesini artırmış görünüyor.

Destek:1.0790 / 1.0775/1.0750

Rezistans:1,0830 / 1,0855 / 1,0875

Kaynak: Ahlatçı Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu