Ekonomi

Graphic Packaging ilk çeyrek sonuçlarını karışık olarak açıkladı, %2 satış büyümesi elde etme yolunda olduğunu söyledi

ATLANTA – Sürdürülebilir tüketici ambalajı çözümlerinin önde gelen sağlayıcılarından Graphic Packaging Holding Company (NYSE: GPK), 2024 yılı ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı; kazançlar analist beklentilerini aşarken gelirler tahminlerin altında kaldı.

Şirket, analist tahmini olan 0,63 dolardan 0,03 dolar daha yüksek olan 0,66 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı. Bununla birlikte, çeyrek geliri 2,26 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 2,38 milyar dolarlık konsensüs tahminini kaçırdı.

Karışık finansal sonuçlara rağmen, şirketin hisse senedi kazanç açıklamasının ardından +%0,36’lık mütevazı bir artış gösterdi ve bu da kazanç artışına hafif olumlu bir piyasa tepkisine işaret ediyor. Hisse senedi hareketinin arkasındaki itici güç, öncelikle analist tahminlerini aşan kazançlar oldu.

Graphic Packaging’in net satışları bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla %7 oranında azalarak 2,438 milyar dolardan 2,259 milyar dolara geriledi. Gelirdeki düşüş, daha düşük açık piyasa karton satışlarına, daha az sevkiyat gününe, Avrupa’daki girdi maliyeti geçişine ve daha düşük gün ayarlı satışlara bağlandı. Düzeltilmiş FAVÖK de 2023’ün ilk çeyreğinde 484 milyon dolardan 2024’ün aynı döneminde 443 milyon dolara düşerek düşüş gösterdi.

Şirketin Başkanı ve CEO’su Michael Doss sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk çeyrekte, çeşitlilik arz eden tüketici ambalajı portföyümüz beklendiği gibi bir performans sergiledi. 19,6’lık sağlam bir Düzeltilmiş FAVÖK marjı elde ettik ve 2024 yılında inovasyondan %2’lik bir satış büyümesi elde etme yolunda ilerliyoruz.” Ayrıca Vizyon 2030 hedefleri ve Waco, Teksas geri dönüştürülmüş karton üretim tesisinin inşaat ilerlemesi de dahil olmak üzere şirketin stratejik girişimlerini vurguladı.

Graphic Packaging, 2024 yılının tamamı için 2,74 dolarlık analist konsensüsünü destekleyen 2,65 ila 2,85 dolarlık bir düzeltilmiş EPS aralığı bekleyerek rehberlik sağladı. Şirket ayrıca düzeltilmiş FAVÖK’ün yıl için 1,73 milyar dolar ile 1,83 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirketin finansal pozisyonu güçlü kalmaya devam ediyor ve net kaldıraç oranı 3.0x ile bir önceki yıl bildirilen 3.1x’e göre hafif bir iyileşme gösterdi. Bu çeyrekteki sermaye harcamaları, Waco tesisi için proje harcamalarındaki hızlanmayı yansıtarak 331 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca şirket, Augusta, Georgia’daki ağartılmış karton üretim tesisinin Clearwater Paper’a satışının 1 Mayıs 2024’te tamamlanacağını ve yaklaşık 550 milyon dolar net gelir elde edileceğini duyurdu.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu