Ekonomi

Gümrük Muhafaza Operasyonlarında 15 Milyon Lira Değerindeki Kaçak Eşya Ele Geçirildi

Gümrük Koruma gruplarının operasyonlarında yaklaşık 15 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi.

ANKARA – Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince yürütülen operasyonlarda çok sayıda kaçak cep telefonu, kahve makinesi, kahve değirmeni, drone ve drone parçaları ele geçirildi. Ele geçirilen kaçak malların değerinin 14 milyon 850 bin lira olduğu belirtildi.

Gümrük Muhafaza ekipleri, Habur Gümrük Kapısı’nda iki TIR’a operasyon düzenledi. Kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen çalışma sırasında, sürücülerinin şüpheli davranması üzerine gümrük alanına giren iki tırda inceleme yapıldı. X-ray taraması için gönderilen araçların römorklarında şüpheli yoğunluklar tespit edildi. Ekipler tarafından detaylı inceleme yapılmak üzere arama hangarına götürülen araçların şüpheli bölgelerinde yasal kargo olarak bulunan plastiklerin içine gizlenmiş çok sayıda cep telefonunun olduğu belirlendi. Kaçak cep telefonlarının değerinin yaklaşık 11 milyon lira olduğu belirlenirken, toplam 1.146 cep telefonu ele geçirildi. 2 şüphelinin gözaltına alındığı olayla ilgili soruşturma Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’nda sürüyor.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin Bursa’da gerçekleştirdiği operasyonda, Alo 136 Gümrük Muhafaza hattından gelen davet üzerine gruplar harekete geçti. Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Bursa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından takip ve inceleme altına alınan adrese gruplar baskın düzenledi. Yapılan operasyonda, söz konusu adresin müştemilatında faturası ve belgesi olmayan, çeşitli marka ve modellerde sanayi tipi kahve makinelerinin bulunduğu belirlendi. Genişletilen aramalarda, baskın yapılan adresle aynı kişiye ait olduğu belirlenen ancak kayıtlı olmayan depoda ve şahısların kullandığı araçta kaçak olarak ele geçirilen sanayi tipi kahve makinesi ve öğütücülerin olduğu belirlendi. ülkeye girerken ve çıkarken kişi. Operasyonda toplam 23 kahve makinesi ve 4 kahve değirmeni ele geçirilirken, ele geçirilen eşyaların değerinin 3 milyon lira olduğu belirlendi. Gruplar tarafından kahve makineleri ve öğütücülere el konulurken, olayla ilgili olarak Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirdiği operasyonda, bir kişinin yurt dışından gümrük işlemleriyle getirilen çok sayıda drone ve parçalarını gümrük vergilerini ödemeden kaçırarak ülkeye sokmaya çalıştığı belirlendi. İstanbul Havalimanı dış hat kargo biriminde yapılan incelemelerde, gönderilerin bölümlere ayrıldığı, her gönderinin üzerinde farklı bir kişinin adının yazıldığı, alıcı adreslerinin aynı veya benzer olduğu, mal tanımlarının bilgilerle eşleşmediği belirlendi. Kargonun üzerine malın içeriği yazıyordu ve şüpheli kişi, söz konusu malı internet üzerinden satışa sunuyordu. yapıldı. İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda 269 adet drone ve 806 adet drone parçası ele geçirildi. Değerinin yaklaşık 850 bin lira olduğu belirlenen kaçak eşyaya el konuldu. Olayla ilgili soruşturma Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam ediyor.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin yürüttüğü operasyonlarda toplam 14 milyon 850 bin lira değerinde kaçak elektronik eşya ele geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu