Ekonomi

İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

Bütçe üzerinde CHP Kümesi ismine kelam alan İzmir Milletvekili Murat Bakan, emniyet teşkilatında intiharlar yaşandığını söyleyerek, “Gün geçmiyor ki bir polis intiharı duymayalım.” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, 2014’te polis intiharlarıyla ilgili rapor yayımladığını dile getiren Bakan, “Bu konuda 2014’ten bugüne hiçbir şey yapmadınız. Yaptıklarınız sıkıntıya tahlil üretmiyor. Kamu Denetçiliği Kurumunun raporunu okuyup da bugün yaşananları gören biri size şunu söyleyecektir, ‘Bunlar intihar değil, cinayet.’ Cinayetin de faili sizsiniz zira bu sorunu bile isteye çözmüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine araya giren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Bakan’a, “FETÖ’cülerden çok bilgi alıyorsun.” demesi üzerine tartışma çıktı.

CHP’li Bakan, “Sen iyi bilirsin FETÖ’cüleri. Ben asker çocuğuyum.” karşılığını verdi.

Plan ve Bütçe Komitesi Lideri Cevdet Yılmaz, milletvekillerini üsluplarına dikkat etmeleri ve pak bir lisan kullanmaları konusunda uyardı.

Soylu, “Polisin, askerin hakkını savunmam zoruna gitti değil mi? Polis intiharıyla ilgili cevap vereceksin.” diyen Bakan’a, “Senin kimlerle olduğun belli. FETÖ taktiği bunlar. Tam bir FETÖ ağzısın.” diye bağırdı.

“Parayı basanın sahip olduğu bir adamsın”

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “İçişleri Bakanı’na nazaran, söylediklerinden olmayan, işledikleri hatalara ortak olmayan herkes ‘bölücü’, ‘FETÖ’cü’, suç düzenini itiraf eden herkes ise ‘terörist.’ Suça ve suçluya kol kanat germenin manevi yükten, kirli işlerin haysiyetsizlikten sayılmadığı bir düzende, masum birçok kişi bu yüzden hapiste.” diye konuştu.

Şık, “İçişleri Bakanı’nın işi ülkede bombalı katliam gerçekleşirken Suriye’de toplu konut açılışı yapmak mı? Sedat Peker’den para alan AKP’li siyasetçi için adli makamlara bilgi verdiniz mi? Yakalanan uyuşturucu miktarındaki artışın nedenlerinden biri Türkiye’nin uyuşturucu geçiş güzergahı olmasının yanında artık üretim merkezine dönüşmesiyle ilgili mi?” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, Şık’a, “Parayı basanın sahip olduğu bir adamsın. O kadar haysiyetsizsin. Paraya satılıksın. Senin kaç paralık bedelin olduğunu herkes biliyor. Sen onun elemanısın. Beş paralık bedelin var. ‘Yanlış yaptığım’ dediğin günler gelir. ‘Ben PKK’dan milletvekili oldum, yanlış yaptım.’ dediğin günler gelir.” karşılığını verdi.

Tartışma sırasında bazı AK Parti milletvekillerinin, Şık’ın üzerine yürümesi üzerine gerginlik yaşandı. Gerginliği ortaya giren milletvekilleri yatıştırdı.

Milletvekillerinden yerlerine oturmalarını isteyen Komite Lideri Cevdet Yılmaz, karşılıklı laf atmaların sürmesi üzerine birleşime orta verdi. Gerginlik, verilen ortada da bir müddet devam etti.

?- “Terörist açıkça Yunanistan’a kaçırılacağını söylüyor”

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İçişleri Bakanı Soylu’nun, İstiklal Caddesi failine ilişkin, “Yakalamasaydık bombacı Yunanistan’a kaçırılacaktı.” sözünü hatırlatarak, “Yunanistan Yurttaşı Müdafaa Bakanı Takis Theodorikakos’un, ‘Yunanistan hudutlarını çok uygun koruyor, kimse ülkeye yasa dışı giriş yapamaz, münasebetiyle Yunanistan, hudutları içinde asla teröristleri kabul etmez.’ tepkisiyle karşılaşıyorsunuz.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, teröristin ifadesi okunduğunda ne söylediğinin çok net anlaşıldığını belirterek, “Terörist açıkça Yunanistan’a kaçırılacağını söylüyor. Temel prestijiyle geliş istikametinden, birinci andan itibaren verdiğimiz bilgilerin hiçbirinde rastgele bir çelişki, farklılık, süreç değişimi kelam konusu değil. İçişleri Bakanı’nın söylediği bilgiyi itibarsız hale getirip hem FETÖ’cülerin hem de Lavrion Kampı’nda PKK’cıları koruyan, bunları eğiten ve bunlara hiçbir ses çıkarmayan Yunan bakanın kelamını alıp, Gazi Meclis’te onların temsilcisiymiş gibi söylemek herhalde ancak hanımefendiye yakışır.” ifadelerini kullandı.

Soylu, yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un, “Bizim belediyelerimizde bir tek PKK’lı yok.” kelamına de cevap verdi.

Özkoç’un, “Bizim belediyelerimizde bir tek PKK’lı yok.” halinde savlı bir söz kullandığını belirten Soylu, “Geçen yıl Meclis’te bir değerlendirme ortaya koydum. Bu değerlendirmeden sonra ‘Devletin işleyişi içinde elbette PKK’nın yönettiği belediyelere terör örgütleri nasıl sızmış ve orayı yönetmişlerse acaba diğer belediyelerde de böyle bir durum söz konusu mu?’ diye yaptığımız değerlendirmede bir sonuca ulaştık.” şeklinde konuştu.

Üzerinde “Terör Soruşturmaları (belediyeler)” yazılı kırmızı renkteki dosyayı gösteren Soylu, şöyle devam etti:

“Sonuç burada, kimseyi suçlamanın manası yok. Önümüzdeki hafta basın toplantısıyla açıkladığımda sizin söylediğinizin tamamının palavra olduğunu, belediyelerin terör örgütlerine nasıl peşkeş çekildiğini göreceksiniz. Bütün devlet bilgileri ve dokümanlarıyla Mersin ve İstanbul büyükşehir belediyeleri ile Adana Seyhan, İstanbul Ataşehir belediyeleri dahil bütün belediyelerle ilgili terör örgütlerine neler yapıldığı ortaya çıkacak. O denli yok hem HDP/PKK ile muahede yapacaksın hem de terör örgütünün üyelerini oraya koyacaksın hem de ‘Bunun suçlusu İçişleri Bakanı’dır.’ diyeceksin. Sana o keyfi bu akşam yaşatmayacağım, önümüzdeki hafta açıklayacağım.”

“Bir bomba sizi cesaretlendirmiş”

Daha sonra söz alan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’ın, “İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan maruf zat sabahtan beri hakaret ediyor. Sana ‘Sen teröristsin, namussuzsun, alçaksın.’ demiyorum ama bize söylediğin bütün lafları iade ediyorum. Daha sonra bunu uygun biçimde, uygun mevkilerde hesaplaşırız, konuşuruz.” demesi üzerine tekrar gerginlik yaşandı.

Bu sırada ayağa kalkan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, “Tehdit mi ediyorsun?” diye bağırarak HDP’li Turan’ın üzerine yürüdü.

Komisyon Lideri Yılmaz, gerginliğin sürmesi üzerine birleşime orta verdi. Gerginlik verilen ortada da bir müddet devam etti. Ortaya giren milletvekilleri gerginliği yatıştırdı.

İçişleri Bakanı Soylu, bu sırada HDP sıralarını işaret ederek, “Bir bomba sizi cesaretlendirmiş.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu