Haber

İstanbul’da ‘şok evlere’ operasyonda 95 düzensiz göçmen yakalandı

İstanbul’da düzensiz göçmenlerin barındığı ‘şok evlere’ düzenlenen operasyonda 95 kişi yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, düzensiz göçmenlerin sevk edilecekleri sınır illerine götürülmeden önce kaldıkları “şok evler” adı verilen yerlerde çalışma başlattı.

Ekiplerin çalışması sonucunda Bağcılar ve Esenyurt’ta belirlenen 14 adrese operasyon düzenlendi.

Yapılan incelemede evlerde ranza sisteminin kurulduğu, sistemsiz göçmenlerin yurt içinde barınmalarını sağlayan mal sahipleri, emlakçılar ve aracıların haksız menfaat elde ettiği belirlendi.

Operasyonda 95 kaçak göçmen yakalandı. Ayrıca düzensiz göçmenlere yer sağladığı gerekçesiyle haklarında yasal işlem yürütülen 10 şüpheli hakkında toplam 244 bin 530 lira idari para cezası verildi.

Yakalanan kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmeleri için işlemlerin başlatıldığı öğrenildi.

Sahte pasaport operasyonunda 6 kişi yakalandı

Resmi belgede sahtecilik suçu kapsamında yürütülen çalışmada ekipler, Beyoğlu’nda çok sayıda yabancı uyruklu kişinin bir adrese girip çıktığını belirledi.

Adreste düzenlenen operasyonda 6 yabancı uyruklu şahıs yakalanırken, yapılan incelemede 2 adet sahte pasaport ve 3 adet tarihi geçmiş pasaport ele geçirildi.

Tutuklanan kişiler, yurt dışı işlemleri için geri gönderme merkezine teslim edilirken, bu kişilerden 3’ü hakkında “resmi belgede sahtecilik” adı altında işlem yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu