Haber

Japonya’da Maliye Bakan Yardımcısı Emlak Vergisi Skandalı Nedeniyle İstifa Etti

Japonya Maliye Bakan Yardımcısı Kanda Kenji, şirketinin son 10 yılda farklı dönemlerde emlak vergisi ödemediğini itiraf ettikten sonra görevinden istifa etti.

Maliye Bakan Yardımcısı Kanda, yaptığı açıklamada, 2013-2022 yılları arasında 4 ayrı olayda şirketinin arsa ve varlıklarını kapsayan sabit emlak vergisinin ödenmediğini itiraf etti.

Emlak vergisinin ödenmemesi nedeniyle şirketinin arazi ve varlıklarına el konulduğunu ve bunun kamuoyuna yansıdığını belirten Kanda, Japon halkından özür diledi.

Kanda, Maliye Kıdemli Bakan Yardımcılığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio, Kanda’nın istifasını ciddiye aldıklarını belirterek, “Görevlerimizi daha büyük bir ciddiyet anlayışıyla yerine getirmeliyiz. Halkın güvenini yeniden tesis etmek için yapmamız gereken şey bu.” söz konusu

Japonya’da bu ayın başında yayınlanan haftalık bir derginin ilk sayısında yayınlanan haberde, Kanda Kenji ile bağlantılı şirketin çeşitli dönemlerde vergi kaçakçılığı yaptığına ilişkin iddialar kaydedildi.

Geçen hafta siyasi çalışmaları nedeniyle vergi muhasebesi işlerinin azaldığını belirten Kanda, iddialara yanıt vermemiş ve “Diğer konular ofis çalışanlarına kalmıştı. Ben bu işlere karışamayacak kadar meşguldüm.” İfadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu