Ekonomi

Kanada Merkez Bankası’nın nötr faiz oranı inceleniyor

Kanada Bankası Başkanı Tiff Macklem, bankanın yıllık inceleme sırasında nötr faiz oranını koruma kararıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Çarşamba günü Senato ekonomi komitesi toplantısında konuşan Macklem, borçlanma maliyetlerinin teorik seviyesinde potansiyel kademeli bir artış olduğunu ve bunun ekonomik büyümeyi ne artıracağını ne de engelleyeceğini öne sürdü.

Macklem, böyle bir potansiyel artışın artan mali açık, yaşlanan demografik yapı ve yenilenebilir enerji yatırımlarının artması gibi faktörler dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Macklem, politika yapıcıların Nisan ayındaki yıllık incelemenin ardından Kanada’nın nominal nötr faiz oranı tahminini %2 ila %3 arasında sabit tutmaya karar vermesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Kanada Merkez Bankası, 22 yılın rekoruna ulaşan mevcut yüzde 5’lik faiz oranlarını daha önce varsayıldığından daha az kısıtlayıcı olarak görebilir. Bu bakış açısı, dönemin Lider Yardımcısı Paul Beaudry’nin daha önce yaptığı gözlemlerle örtüşüyor.

Macklem, nötr faiz oranındaki bir artışın para politikasının sıkılığının abartılmasına yol açabileceği konusunda uyardı. Bu durum beklenmedik enflasyona neden olabilir ve enflasyon hedefine ulaşmak için faiz oranlarının artırılmasını gerektirebilir. Mackedlem’in yorumları, Bankanın para politikası yaklaşımında Kanada ekonomisi üzerinde önemli etkileri olabilecek potansiyel bir değişime işaret ediyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu