Ekonomi

Kenya’da kimya endüstrisi

İstanbul Kimyasal Elementler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından kimyanın tüm alt fasılları için düzenlenen sektörel ticaret heyetlerinin ikincisi Kenya’da gerçekleştirildi. Kimya sektörünün ihracatını artırmak, ihracat pazarlarını genişletmek ve bulunduğu pazarlardaki payını artırmak amacıyla düzenlenen “Kimya Endüstrisi Kenya Sektörel Ticaret Heyeti” 20-24 yılı ortalarında Nairobi’de gerçekleştirildi. Kasım 2022. İKMİB İcra Kurulu Üyesi Ersin Kayalar liderliğinde ilaç-gıda destekleri, kozmetik-temizlik, plastik konut ve mutfak eşyaları, boya ve kimyasal hammaddeler olmak üzere 5 sektörde faaliyet gösteren 21 Türk firmasından 33 temsilci, 167 Kenyalı işletme etkinliğe kişi ve 360′ temsilcileri katıldı. Birden fazla ikili iş görüşmesi yapıldı.

“En çok gübreyi biz ihraç ediyoruz”

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak ihracatçılarımızı desteklemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda kimya sektörü ticaret heyetlerimizin ikincisini Özbekistan’dan sonra Kenya’ya düzenledik. Kenya, 50 milyondan fazla nüfusuyla Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisidir. Doğu Afrika’nın ekonomik, ticari, finans ve lojistik merkezi olan ülke, değerli bir ticaret odağıdır ve uluslararası şirketler tarafından bölgesel merkez olarak seçilmiştir. Ticaret Ataşeliğimizden aldığımız bilgiye göre yurt içinde Türk menşeili eserler gün geçtikçe artıyor. Plastik, kozmetik, saflık ve medikal alanlarında büyük gelişmeler kaydedildi ve ayrıca Türkiye, Kenya’nın en büyük gübre tedarikçisi haline geldi. Nitekim ihracat rakamlarımızda da bunu görüyoruz. Bu yıl on aylık verilere baktığımızda Kenya’ya yapılan kimya ihracatında ilk sırada 9.4 milyon dolar ile gübre geliyor. İkinci sırada 8,4 milyon dolarla plastik ve ürünleri, 5,4 milyon dolarla inorganik kimyasallar geliyor. Bu dönemde en fazla artışın %403,61 ile organik kimyasallarda olduğunu görüyoruz. Kenya’ya 10 aylık dönemde toplam kimya ihracatımız 36,9 milyon dolar. Burada daha alınacak çok yol olduğunu söyleyebiliriz. Kimya sektörü ticaret heyetimizi 12-18 Aralık 2022 tarihlerinde Vietnam-Tayland’a gerçekleştireceğiz. Yaptığımız bu tür faaliyetlerin ihracatçılarımızın pazarlarını genişletmelerine ve ihracatlarını artırmalarına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Kenya pazarı hakkında bilgi edinildi

İkili iş görüşmelerinin yanı sıra pazar ziyaretleri yapılarak satış kanalları ve fiyat seviyeleri hakkında bilgi alındı. Kimyasallar ve boya bölümü temsilcileri ülkenin önemli firmaları olan Uchumi Chemicals ve Basco paints’i ziyaret ederken, kozmetik-temizlik-plastik bölümü temsilcileri pazarı ziyaret etti.

Dört günlük program kapsamında Türkiye’nin Nairobi Büyükelçisi Subutay Yüksel ziyaret edilerek iki ülke arasındaki ticari çıkarlar ve ülkede iş yapma pratikleri ele alındı. Eczaneler ve Zehirler Kurulu, KEMSA (Kenya Tıbbi Malzeme Kurumu) ve Temel İlaçlar ve Malzemeler Misyonu (MEDS) ilaç küme lisanslaması hakkında bilgi almak için ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu