Haber

Kolombiya Devlet Başkanı İsrail’in Gazze’de beyaz fosfor bombası kullanmasına tepki gösterdi

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, İsrail’in Gazze’de “beyaz fosfor bombası” kullanmasına tepki gösterdi.

Petro, X hesabında İsrail’in Gazze’de “beyaz fosfor bombası” kullandığı andaki sahnelere yer vererek, “Videoda gördüğünüz bomba beyaz fosfordan yapılmış. Kimyasal cilde yapışıyor ve kemiklere nüfuz ediyor. Şiddetli acıyla öldürüyor. Bunu İsrail devleti attı.” sözlerini kullandı.

Bunun uluslararası hukuk açısından savaş hatası teşkil ettiğini belirten Petro, “Aşağıda oynayan çocuklar var. Bombanın atıldığı yer Birleşmiş Milletler’e (BM) aittir. Uluslararası hukuk keyfi değildir ve bölgedeki tüm ülkeleri bağlar. Savaş suçluları, dini, ideolojisi, milleti ne olursa olsun yargılanmalı ve yargılanmalıdır.” hapsedilmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Başkan Petro da İsrail’in 31 Ekim’de hastanelere ve okullara düzenlediği bombalı saldırılara “sert tepki” göstererek, “Buna soykırım denir, Filistin halkını Gazze’den çıkarıp burayı ele geçirmek için yapıyorlar.” Bu soykırımı yapan devlet insanlığa karşı suçludur.” “Müttefikleri demokrasiden söz edemez.” İfadelerini kullandı.

Petro ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları nedeniyle Tel Aviv Büyükelçilerini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırdı.

Başkan Petro, 20 Ekim’de İsrail ve Filistin büyükelçilikleriyle Bogota’da yaptığı görüşmenin ardından Ramallah’ta büyükelçilik açacağını duyurdu.

Bolivya İsrail’le diplomatik ilişkilerini de kesti

Bolivya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Maria Nela Prada ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu