Yaşam

Kürtçe tiyatro oyunu yasaklandı: Nedenini biliyoruz…

Kürt tiyatrocuların geçen yıl Kasım ayında Batman’da kurduğu Şano Ar, Kürtçeye çevirdikleri ‘Kral ve Travis’ oyunuyla turnesine devam ediyor. Deniz Özer ve Bahoz Özsunar’ın oynadığı maç Antep’te yasaklandı.

Oyunun 11 Şubat’ta Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde oynanması planlanıyordu. Biletleri bir ay önce satılan maç, oynanmasına bir gün kala yasaklanmıştı. Kürt oyuncular oyunun yasaklanmasına hiçbir gerekçe göstermeden tepki gösterdi.

Açıklamada bulunan Şano Ar, “Bilinmesi gerekir ki oyunun yasaklanmasının içeriğiyle ve bizimle ilgisi yoktur. Yasağın nedeni oyunun dilinin Kürtçe olmasıdır. “Bunu kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz.”

Tiyatro oyuncusu Deniz Özer ise Kürtçe yaptığı açıklamada karara tepki gösterdi. Özer, şunları söyledi: “Son 1 gün kala oyunu yasakladılar. Biletler bir ay önce alındı. ‘Neden yasakladınız? ‘Gerekçeniz nedir?’ Biz sorarız. Cevap vermiyorlar. Ama nedenini biliyoruz. Çünkü bunu dilimiz Kürtçeyle yapıyoruz. Oyunumuzu her zaman, her yerde oynamaya devam edeceğiz. Bu şekilde biliniyor. Bizi durduramazsınız. Yaşasın Kürt tiyatrosu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu