Haber

Kuveyt’te Ulusal Meclis üyelerini seçmek için genel seçimler tamamlandı

Kuveyt’te Ulusal Meclis üyelerinin belirlenmesi için yapılan genel seçimlerde oy verme işlemi tamamlandı.

Kuveyt resmi ajansı KUNA’da yer alan haberde, yerel saatle 08.00’de başlayan milletvekili seçimleri için oy verme sürecinin 20.00’de sona erdiği belirtildi.

Haberde, TBMM’de 4 yıl görev yapacak 50 milletvekilinin oy sayım işleminin tamamlanmasının ardından belirleneceği belirtilirken, oy sayım işleminin ne zaman tamamlanacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Kuveyt’te bulunan “Al-Kabes” gazetesi, sabah saatlerinde oy kullanma sürecine önemli bir katılım olduğunu ve ilerleyen saatlerde oy kullananların sayısının arttığını bildirdi.

793 bin 646 kayıtlı seçmenin bulunduğu Kuveyt’te halk, 17’si kadın 207 aday arasından Ulusal Meclis’te görev yapacak 50 milletvekilini seçmek için bugün sandık başına gitti.

Oy kullanma yaşının 21 olduğu Kuveyt’te Ulusal Muhafızlar dışındaki askerlerin oy kullanma hakkı bulunmuyor.

23 Ocak 1963’te ülkede kurulan Millet Meclisi, doğrudan halk tarafından 4 yıl için seçilen 50 üye ve Buyruk’un atadığı başbakan hariç en fazla 15 bakandan oluşur.

Kuveyt’te Meclisin Feshi ve Seçim Kararları

Kuveyt Emiri Şeyh Nawwaf al-Ahmad al-Cabir al-Sabah, Ağustos 2022’de “vekiller arasındaki uyumsuzluk” gerekçesiyle Meclisi feshetti ve 29 Eylül 2022’de sandık başına gitme kararı aldı ve yeni milletvekillerini seçti.

Ancak yaklaşık 6 ay sonra, 19 Mart 2023’te Anayasa Mahkemesi, bir önceki meclisin fesih kararının “yasaya aykırı” olduğunu değerlendirerek 2022 genel seçiminin iptaline karar verdi.

Yargıtay, parlamentonun 2020’de bir önceki seçimde seçilen üyelerle devam etmesi gerektiğine karar verdi.

Kuveyt Düzeni, Anayasa Mahkemesi kararıyla göreve dönen 2020 Meclisi’ni nihayet 17 Nisan’da feshetti ve 6 Haziran 2023’te seçimlerin yapılmasına karar verdi.

Parlamento son 12 yılda 11 kez feshedildi.

Kuveyt parlamentosu kuruluşundan bu yana birçok siyasi krize tanık olmuş ve birçok dönüm noktasından geçmiştir.

Bazı krizlerin atlatılamaması Meclis’in dağılmasına neden oldu. Kuveyt Ulusal Meclisi son 12 yılda 11 kez feshedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu