Haber

Liselerde bilim uygulamaları 7 ilde başlıyor

ANKARA (İGFA) – Ulusal Eğitim Bakanlığı, kelam konusu Liselerde Bilim Uygulamaları Programına ait uygulama kılavuzunu tüm vilayetlere gönderdi.

Kılavuza nazaran program, bu ay sonu prestijiyle pilot olarak Adıyaman, Ankara, Aydın, Bursa, Iğdır, Isparta ve Samsun’daki Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ise tüm vilayetlerdeki okullarda uygulanacak.

Programla öğrencilerin, bilim, teknoloji, etraf, iktisat, eğitim, pahalar, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, iktisat, hukuk, siyaset üzere alanlarda, bilimsel düşünme, araştırma ve sunum yapma, rapor hazırlama, kendini tabir etme üzere akademik çalışmalara altyapı oluşturacak hünerlerinin geliştirilmesi ve farkındalık seviyelerinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda öğrenciler, konferans, panel, seminer, sempozyum, forum üzere cinslerde bilimsel toplantılar düzenleyecek ve uygulamalı bilim çalışmaları yapacak.

Programa, vilayet yahut ilçe ulusal eğitim müdürlükleri, Anadolu, fen ve toplumsal bilimler liseleri, okul yöneticileri ve öğretmenler ile üniversitelerin ilgili kısımlarında misyonlu akademisyenler iştirak ve katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra üniversitelerle de iş birliği yapılacak.

İllerde liselerde öğrenciler kümeler oluşturarak; fen bilimleri, matematik ve teknoloji/sosyal bilimler alanlarında konferans, panel, seminer, sempozyum, forum üzere cinslerde bilimsel toplantılar düzenleyecek.

Toplantılar öğrencilerin ilgi ve isteklerine nazaran, ortalarında “Biyomedikal Cihaz Teknolojileri, Büyük Veri ve Veri Madenciliği, Ekolojik Denge, Elektrikli Araçlar, E-Ticaret, Geleceğin Teknolojileri, Genetik ve Biyoteknoloji, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji, Nesnelerin İnterneti, Organik Tarım” üzere 100’ü aşkın alanda yapılabilecek.

Okul ve vilayet bazlı olarak iki etaplı yürütülecek program kapsamında konferans, panel, seminer, bilgi şöleni, forum üzere toplantılar düzenleneceği belirten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, programın fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile toplumsal bilimler alanlarında gerçekleştirileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu