Haber

Pussy Riot üyesi hakkında 8 yıl 4 ay hapis cezası

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı eylemleriyle bilinen Pussy Riot isimli grubun üyesi, Kanadalı-Rusyalı aktivist ve haber sitesi kurucusu Pytor Verzilov, başkent Moskova’da gıyabında 8 yıl, 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Pytor Verzilov, 24 Şubat 2022’den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin sosyal medya paylaşımları sebebiyle mahkum edildi. Pussy Riot’ın resmi olmayan sözcüsü olarak ünlenen 36 yaşındaki Pytor Verzilov, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Bucha bölgesindeki toplu mezarlar da dahil olmak üzere sosyal medyadan savaşa ilişkin sık sık eleştirel paylaşımlar yapıyordu.

İSTİNAF MAHKEMESİ CEZASINI BOZDU, YENİDEN YARGILAMAYA HÜKMETTİ

‘Ostorozhno Novosti’ Telegram hesabı, Basmanny Bölge Mahkemesi’nin Verzilov’u Rusya ordusuyla ilgili ‘kasıtlı olarak yanlış bilgi’ paylaşmaktan suçlu bulduğunu aktardı. 2020 yılında evinde yapılan aramanın ardından Rusya’dan ayrılan Verzilov’dan bir hafta önce aynı mahkeme bir diğer Pussy Riot aktivisti Lyusya Shtein’i savaş döneminde getirilen ‘sansür’ yasalarını ihlal ettiği için gıyabında 6 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Verzilov geçen yıl ‘kasıtlı olarak yanlış bilgi paylaştığı’ iddiasıyla hapis cezası almış, istinaf mahkemesi mart ayında kararı bozarak yeniden yargılama talep etmişti.

ZEHİRLENME ŞÜPHESİYLE ALMANYA’DA TEDAVİ GÖRDÜ

2020 yılında Kanada vatandaşı olduğunu hükümete bildirmediği için yargılanan Verzilov, geçen ilkbaharda Rusya’ya karşı savaşını sürdüren Ukrayna ordusuna katıldığını açıklamıştı. Verzilov’un şu anda halen orada olup olmadığı ise bilinmiyor.

Verzilov da tutulduğu ceza kolonisinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rus muhalif Aleksey Navalni gibi zehirlendiği şüphesiyle Almanya’da tedavi görmüştü. 2018’de Rusya’da aninden hastalanan Verzilov, geçici olarak görme, duyma ve yürüme yetisini kaybetmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu