Yaşam

SAHA işbirliğiyle Hera Büyüktaşcıyan’ın kişisel sergisi Tate St Ives’ta açılıyor!

2020 yılında SAHA’nın İngiltere’deki Tate St Ives müzesi ile yaptığı iş birliği kapsamında düzenlenen Hera Büyüktaşcıyan’ın  kişisel sergi Dünyaya Bağlı Fısıltılar27 Mayıs’ta ziyarete açılıyor. 27 Mayıs’ta Türkiye saati ile 13:00’te müze müdürü Anne Barlow da sanatçıyla söyleşi yapacak.

SAHA, Anne Barlow’a Türkiye’deki araştırma ve atölye ziyaretlerinde yardımcı olduktan sonra, Burçak Bingöl ve Hera Büyüktaşcıyan’ın St Ives’te araştırma yapmak ve yeni işler üretmek üzere düzenlediği konuk sanatçı programına destek verdi. Hera Büyüktaşcıyan’ın standı geçtiğimiz sonbaharda Burçak Bingöl tarafından açıldı. Dünya Üzerindeki Küçük Titreşimler’dan sonra ikinci bireysel işbirliği standıdır.

Hera Büyüktaşcıyan’ın 27 Mayıs – 15 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında Tate St Ives’te düzenlenen sergiye paralel bir diğer projesi de 9 Temmuz’a kadar 14. Gwangju Bienali’nde sergileniyor. Tekstil, grafit, ses ve dikey formları kullanan Büyüktaşcıyan, Cornwall’ın sosyal ve çevresel tarihini anlatıyor. Yontulmuş kumaş formları, arkeolojik katmanları ve hayali görüntüleri simgeleyen örtü ve kıvrımların altına gizlenmiş litik yüzeyleri bünyesinde barındırır. Cornwall’da N inek bakireleri Dikili taşlardan ilham alan sanatçı, bu antropomorfik monolitler aracılığıyla yüzeyin ve görünmezliğin altında yatan dinamikleri keşfediyor. Kelt efsanesine göre, Şabat’ta bakireler şarkı söylemeleri için taşa çevrilir. . Sanatçı, bu efsanevi karakterler ile İkinci Dünya Savaşı sırasında askeri ve sivil binaları gizlemek için kamuflaj ağı yaparken St Ives’deki Crysède ipek fabrikasında sessizce çalışan kadın işçiler arasında bir paralellik kuruyor. Kuruluma, ziyaretçileri görüntüde gezinmeye davet eden bir ses çalışması eşlik ediyor. Sanatçı, bu kompozisyon aracılığıyla yalnızca doğadaki insan izlerini değil, aynı zamanda görünmezlik ve kümülatif tarihin siyasetini de araştırıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu