Haber

Sudan’da Askeri ve Hızlı Destek Güçleri Arasında Yükselen Gerginlik

Sudan’ın geçici Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Komutanı General Abdulfettah al-Burhan, ülkesinin “modern tarihinin en büyük komplosu” ile karşı karşıya olduğunu ve “Acil Destek Güçlerinin güç hırsıyla kör edildiğini” belirtti. söz konusu.

Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Burhan, bu yıl kutlanan 69. Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla devlet televizyonunda halka seslendi.

Sudan Silahlı Kuvvetleri liderliğinin millileştirilmesinin yıl dönümünün 14 Ağustos 1945’te kutlandığını kaydeden Burhan, “Bugün ülkemiz, modern tarihinin en büyük komplosu ile karşı karşıyadır. bizim insanımız.” sözünü kullandı.

Çabuk Takviye Güçleri’ni (HDK) dezenformasyon ve saçmalık yaymakla suçlayan Burhan, “Demokrasi ve sivil yönetim mücadelesi verdiğini iddia eden Çevik Destek Güçleri iktidar hırsıdır.” söz konusu.

Burhan, Sudan ordusunun HDK’ya karşı “çok yakında büyük bir zaferi” kutlayacağını iddia etti.

Orgeneral Burhan, Sudan Silahlı Kuvvetlerinin “ülkeyi seçim aşamasına getirecek sağlam, adil ve kabul edilebilir bir siyasi formüle ulaşmak için” çalıştığını vurguladı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu bir zamanlar bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü HDK’yı desteklemiş ve 2 yıl içinde orduya tam entegrasyonunu istemiştir.

HDK’nın yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Anadolu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan.

Batı kentleri başta olmak üzere Hartum ve çevresinde halen devam eden şiddetli çatışmalarda 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4 milyondan fazla insanın yerinden edildiğini bildirdi.

habertortum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu