Haber

“TÜİK beni yoksullaştırıyor” diyen eski Danıştay yargıcı TÜİK’e dava açtı

Memur ve emeklileri ilgilendiren toplu sözleşme toplantısı 1 Ağustos Salı günü başlayacak. Yetkili sendika Memur-Sen ile hükümet masaya oturacak, masadaki kritik rakam TÜİK’in enflasyon verileri olacak.

ANKA’nın haberine göre;Eski Danıştay Araştırma Hakimi Başkan Tekin’in 2021 yılının son 6 aylık enflasyon rakamlarına ilişkin verilerin iptali talebiyle açtığı davada, temyiz kararı reddedildi.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Mahkemesi, Tekin’in emekli maaşının TÜİK’in açıkladığı veriler nedeniyle düşük olduğu ve “davalı idarenin açıkladığı enflasyon artış oranlarının belirli bir tarihte açıklandığı” iddiasına karşı ilk derece mahkemesinin verdiği kararı uygun buldu. aylık bazda davacının maaş artışına doğrudan bir etkisi yoktur”. reddine karar verdi.

‘TÜİK RAKAMLARINA BAĞLI SATIN ALMA GÜCÜ’

Emekli maaşlarının TÜİK’in açıkladığı son verilere göre belirlendiğine dikkat çeken Tekin, emekli maaşlarının belirlenmesinin ardından Merkez Bankası’nın son yıl sonu enflasyon varsayımının yüzde 22,3’ten yüzde 58’e yükseltildiğine dikkat çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“TÜİK’in son yıllarda açıkladığı enflasyon artış oranlarının gerçek enflasyon oranlarının çok altında olması nedeniyle tüm kamu çalışanlarının ve emeklilerin alım gücü erozyona uğradı. Yoksulluk derinleşiyor. İnsanlar zorunlu gereksinimleri bile karşılayamıyor. Emekli milletvekilleri dışında emeklilerin tamamı yoksul. Emekli bir yargıç olarak yıllardır yoksulluk sınırının altında kazanıyorum. Emeklilerin büyük çoğunluğu artık açlık sınırının altında emekli maaşı alıyor.

2021 yılının son altı aylık enflasyon artış oranlarına ilişkin TÜİK idari işleminin, muhalefet partileri ve birliklerin prosedür olarak benimsememesi nedeniyle iptali için 2022 Ocak ayında Danıştay’da dava açtım. TÜİK’in bu kamu görevlilerini ve emeklileri yoksullaştıran idari işleyişine karşı etkin yasal çaba. Danıştay’ın yetkisinde kalmasına rağmen, konu Danıştay tarafından idare mahkemesine intikal etmiştir.

İDARE MAHKEMESİ: TÜİK İDARİ USULÜNÜN MAAŞ ÜZERİNDE DOĞRUDAN BİR ETKİSİ YOKTUR

İdare mahkemesinin de “hukuka aykırı” bir karar verdiğini ifade eden Tekin, kararı şöyle değerlendirdi; “TÜİK, yönetim sürecinin kesin ve zorunlu bir yönetim süreci olmadığı, maaşıma doğrudan bir etkisinin olmadığı gerekçesiyle davayı reddetmiştir. TÜİK’in enflasyon artış oranlarına bağlı olarak maaşlarına zam yapılmış, başka bir idari işleme gerek kalmamıştır.

Öte yandan bu hukuka aykırı gerekçeyle davam reddedilince temyiz başvurusu ile konuyu Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdım. Ankara Bölge İdare Mahkemesi ise temyiz kanunu başvurusunu yeni bir kararla reddetti. Bu benim haklı olduğum gerçeğini değiştirmez. Yoksullaştırıldığıma ve TÜİK’in satın alma gücümü azalttığına inanıyorum. Benim durumumda tamamen haklıyım. Ben de konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağım. TÜİK’in bu fakirleştiren enflasyon oranı beyanı mülkiyet hakkımı ihlal etmektedir. Danıştay konuyu idare mahkemesine götürdüğü için mahkemeye erişim, adil yargılanma ve gerekçeli karar hakkım ihlal edilmiştir. Bu gerekçelerle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunacağım. İşim bitmedi. Gerekirse yoksullaşmayı derinleştiren diğer enflasyon artış oranları hakkında da dava açacağız. Çünkü biz haklıyız. Emekliler fakir, emekliler aç. Bunun çaresi hareketsiz oturmamak, talihe teslim olmamaktır. Hukuk devleti budur, davalarımızı açacağız, sonuna kadar götüreceğiz. Davalarımız düşse bile bu bizim meşruiyetimizi ortadan kaldırmaz, bu bir gerçektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu