Teknoloji

Yapay zekanın yeni keşfi lityum iyon pillerin kaderini değiştirebilir

Yapay zeka (AI), pillerde kullanılan lityum miktarını önemli ölçüde azaltabilecek yeni bir malzeme buldu.Geçmişte bunun gibi keşiflerin yapılması uzun yıllar alıyordu, ancak hızla artan bilgisayar gücü artık bunların birkaç gün içinde bulunmasına olanak sağlıyor.

Yeni materyal yakında gelecek Microsoftve karmaşık bilimsel ve matematiksel görevleri çözmek için çok sayıda bilgisayar kullanan bir tür bulut tabanlı bilgi işlem olan gelişmiş yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlemin (HPC) kullanılması. Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı (PNNL)’nin ortak girişimiyle keşfedildi. Sistem, 32 milyondan fazla potansiyel inorganik malzemeyi analiz etti ve yalnızca 80 saat içinde bunları pil geliştirmede kullanılabilecek 18 gelecek vaat eden adaya kadar daraltmayı başardı. Bu adaylar daha sonra insanlar tarafından test edildi ve özellikle umut verici görünen bir elektrolit keşfedildi.

Lityum-iyon piller, sürdürülebilir güce geçişte paha biçilmez bir araç olmaya hazırlanıyor. ABD Enerji Bakanlığı, bu pillerin artan değeri göz önüne alındığında, lityum talebinin bu on yılın sonuna kadar beş ila 10 kat artmasının beklendiğini belirtti. Ancak artan bu talep birçok sorunu ve engeli de beraberinde getiriyor. Doğal lityum yatakları nispeten az olmasının yanı sıra madencilik oldukça maliyetli olabilir, çevreye ve yerel topluluklara zarar verebilir ve jeopolitik çatışmaları artırabilir. Bu nedenle bu pillerin öneminin bilincinde olan bilim insanları ve diğerleri, onun yerine kullanılabilecek malzemeleri bulma konusunda oldukça istekliler.

Yeni malzeme: Katı hal elektroliti

Yeni malzemeye katı hal elektroliti adı veriliyor. Sodyum iyonları ve lityum iyonlarının kimyasal özelliklerinden dolayı tek bir katı hal elektrolit sisteminde bir arada kullanılamayacağı düşünülüyordu ancak yapay zeka sistemi böyle bir cihazın mümkün olduğunu gösterdi. Araştırmacılar fikri test ettiğinde bunun doğru olduğu görüldü. Elektrolit hem lityum hem de sodyumun yanı sıra bir takım başka elementleri de kullandığından, gerekli lityum miktarını yüzde 70’e kadar azaltabilir.

Microsoft ve PNNL araştırmacıları daha sonra materyali sentezledi ve bunu işlevsel prototip piller yapmak için kullandı. Bu pillerin gerçek dünyada ne kadar başarılı olacağını görmek için şu anda uzun bir test sürecindeler.

Temel olarak muazzam miktarda bilginin ortadan kaldırılmasını içeren bu tür görevler, yapay zeka için idealdir. Yapay zeka, örneğin yeni farmakolojik bileşiklerin ve ilaçların keşfinde de kullanılıyor. 2020 yılında MIT araştırmacıları, 100 milyondan fazla kimyasal bileşiğin yer aldığı geniş bir dijital arşivi incelemek için özel olarak tasarlanmış bir bilgisayar algoritması kullandı ve muhteşem mikropları bile öldürebilecek güçlü bir antibiyotiği tanımlamayı başardı.

Henüz hakem değerlendirmesinden geçmeyen makale yakın zamanda ön baskı sitesi arXiv’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu