İş

ABD’de ticari faaliyetler Mayıs ayında son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Kayda değer bir artışla, ABD’deki iş faaliyetleri bu Mayıs ayında Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak ikinci çeyrekte potansiyel ekonomik büyümeye işaret etti. Hem imalat hem de hizmet sektörlerini kapsayan S&P Global Flash ABD Bileşik PMI Çıktı Endeksi 54,4’e yükselerek Nisan ayındaki son okuma olan 51,3’ü aştı. Bu faaliyet seviyesi, ekonomistlerin 51,1’lik yatay sonuç tahminlerini aşarak özel sektörde bir genişlemeye işaret etmektedir.

Bu artışın başlıca sorumlusu, bir önceki ay 51,3 olan öncü PMI değerinin 54,8’e yükselmesiyle hizmetler sektörü oldu. İmalat sektörü ise 50,0 olan öncü PMI değerinin 50,9’a ulaşmasıyla mütevazı bir yükseliş yaşadı. Nisan ayında perakende satışlar ve konut başlangıçları gibi somut veriler ekonomik ivmede yavaşlama ve işgücü piyasasında soğumaya işaret etse de, PMI’daki sıçrama çeyreğin yarısında ekonomik büyümede bir toparlanmaya işaret ediyor.

Ticari faaliyetlerdeki olumlu işaretlere rağmen şirketler artan maliyetlerle karşı karşıya. İmalatçılar, metal, kimyasal, plastik, kereste bazlı ürünler, enerji ve işgücünün daha pahalı olması nedeniyle girdi fiyatlarında son bir buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaşan önemli bir artış olduğunu bildirdi. İmalat girdi maliyetlerindeki bu artış, mal enflasyonundaki düşüş döneminin sonuna yaklaşılmış olabileceğine işaret ediyor.

Hizmet işletmeleri de daha yüksek personel maliyetleriyle karşılaştı ve artan masrafları müşterilere yansıtmak amacıyla satış fiyatlarını yükseltmeye teşvik etti. S&P Global anketi, özel işletmeler tarafından alınan yeni siparişlerin Nisan ayındaki 49,1’den 51,7’ye yükseldiğini gösterirken, istihdam ölçütü daha yavaş bir oranda da olsa üst üste ikinci ay daralma gösterdi.

S&P Global Market Intelligence baş ekonomisti Chris Williamson, iş dünyası güveninde bir artış olduğunu ve bunun önümüzdeki yıl için iyimserlik sinyali verdiğini belirtti. Bununla birlikte, enflasyon, faiz oranları, jeopolitik istikrarsızlık ve yaklaşan başkanlık seçimleriyle ilgili belirsizlikler nedeniyle şirketlerin temkinli olmaya devam ettiğini de belirtti. Williamson, enflasyonist baskıların şu anda imalat sektöründe hizmet sektörüne kıyasla daha belirgin olduğunu gözlemleyerek, Federal Rezerv’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşmanın hala zor olabileceğine işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu