Yaşam

Kafka’yı okuyorsak yayıncısı ve arkadaşı Max Brod sayesindedir; dünya edebiyatı ona teşekkür borçludur

Dünya edebiyatının ustalarından ve gerçeküstücülüğün temsilcilerinden biri olan Franz Kafka, üretkenliği ve sıra dışı çalışmalarıyla anılmaya devam ediyor. Dönüşüm, Şato ve Amerika gibi çok okunan kitaplar yazan Kafka, görüşleriyle de fark yaratmayı biliyordu.

Yazarın ölmeden önce bir vasiyeti vardı. Ayrıca yayıncısı ve yakın arkadaşı Max Brod’dan ölümünden sonra yazılarını yakmasını istedi.

Kafka, 1901 yılında liseden mezun olduktan sonra Prag Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Ancak daha çok ilgisini çektiği için Alman edebiyatı derslerini izliyordu. 1902’de daha sonra yayıncısı olacak olan Max Brod ile tanıştı.

Eserleri yayımlandı

Max Brod, Kafka’nın hayatı boyunca iletişim kurduğu birkaç kişiden biriydi. Max Bord, Kafka’nın ölümünden sonra yakılmasını istediği tüm eserlerini toplayıp yayımladı.

Max Brod

teşekkür ederim

Okuyucuların merak ettiği soru bu… Eğer Max Brod, Kafka’yı dinlemiş ve vasiyetini yerine getirmiş olsaydı, bugün hiçbirimiz Kafka’nın kitaplarını okuyamayacaktık. Dünya edebiyatı ve okurları Brod’a şükran borçludur.

Franz Kafka

Genç yaşta öldü

Ünlü yazar, 3 Temmuz 1883’te Prag’da doğdu. Çek-Avusturyalı yazar Kafka’nın 1893-1901 yılları arasında Prag’da gittiği Avusturya Lisesi, onun yalnızlığını ve içine kapanıklığını pekiştirdi.

Genel olarak siyasi gerçeklere karşı direnç göstermedi çünkü gerçekliğin değişemeyeceğine, değişse bile farklı olmayacağına inanıyordu.

Ünlü yazar 1924 yılında vefat etti.

Sayfaya bağlantı:

[email protected]

haber-gokceada.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu